Tworzywo PA6 i ciekawostka na jego temat

Cześć, dawno mnie tutaj nie było, ale ostatnio sporo się działo i nie miałem czasu na pisanie.

W dzisiejszym wpisie chciałem się podzielić dosyć istotnymi danymi które skrupulatnie zbierałem przez 3 miesiące. Miałem okazję zgłębić temat dosłownie i chciałem się podzielić moimi uwagami. Wiem, że niektórzy temat znają bardzo dobrze, ale ja jak już może zauważyliście opisuję dosyć proste tematy mające dosyć istotny wpływ na jakość pracy na wtrysku.

A więc do dzieła, dzisiejszy wpis będzie dotyczyć tworzywa PA6 z którego produkujemy pewne komponenty. Tutaj nie chodzi dokładnie co jest produkowane, bo nie chcę ujawniać tego co produkujemy, ale jak to tworzywo się zachowuje. Po pierwsze, detale po wyformowaniu i wychłodzeniu mają taki jakby metaliczny dźwięk jak uderza się jeden o drugi. Po drugie jak wiadomo, detale z PA6 chłoną wilgoć 😊 i tutaj zaczyna się robić ciekawie.

Sam chciałem wiedzieć jak te detale z PA6 będą zmieniały swoją wagę, bo czytałem informacje, że to się zmienia, ale sam musiałem tego doświadczyć 😊 Moje doświadczenie polegało na tym, że co pewien czas dokonywałem pomiaru wagi, którą mam niedaleko swojego stanowiska pracy. Waga znajduje się w biurze klimatyzowanym w którym nie zawsze klimatyzacja jest załączona. Piszę to specjalnie na początku, żeby później nie było zdziwienia. Detale leżały na biurku więc miał swobodny dostęp do wilgoci, którą mogły sobie wchłonąć.

A więc w dniu 07.09.2022 o godzinie 13:40 zważyłem jeden strzał, waga wynosiła 70,665 [gr], następnie sprawdziłem wagę po godzinie czyli o 14:40 i waga wskazała 70.734 [gr]. Tak bardzo chciałem się dowiedzieć jak to będzie się zmieniało że o godzinie 15:10 znowu sprawdziłem wagę i ta wskazała 70,767 [gr]. Świetnie widać na tym krótkim odcinku czasu, że te detale zaczynają zmieniać swoją wagę w tak krótkim czasie. Następnego dnia, czyli 08.09.2022 o godzinie 06:30 dokonuję pomiaru wagi i moim oczom ukazuje się wynik 70,934 [gr]. I tutaj zatrzymajmy się na chwileczkę, przyrosty wagi pomiędzy pomiarami w dniu poprzednim to około 0,01% oraz 0,05% aby pomiędzy dniem 07.09.2022 a 08.09.2022 z rana przyrost wagi wyniósł około 0,23%, coś niesamowitego 😊 Kolejnych pomiarów dokonywałem prawie co godzinę co możecie zaobserwować na wykresie poniżej.

Wykres powyżej ukazuje zmianę wagi detali z PA6 po upływie około 24 godzin [opracowanie własne]

I tak dokonywałem tych pomiarów dosyć dużo a waga ciągle się zmieniała, momentami chciałem żeby to już się uspokoiło i przestało się zmieniać, ale waga detali ciągle rosła. Bardzo byłem ciekaw jak to będzie wyglądało i stworzyłem nawet wykres zmian wagi względem czasu. Później możecie to zobaczyć wizualnie jak to będzie wyglądało. Moja cierpliwość skończyła się w dniu 04.11.2022 o godzinie 14:30 gdy dokonując kolejnej już kontroli wagi minimalnie, ale ciągle się coś zmieniało. Łącznie od niecałych dwóch miesięcy waga pomiędzy początkiem pomiarów a do tego dnia zmieniła się o 2,38%. Według specyfikacji producenta tworzywa z karty TDS wychodzi, że detale zanurzone w wodzie i w temperaturze 23 stopni wchłoną 10% 😊

Powyżej zmiana wagi detali ale już w znacznie dłuższym przedziale czasu [opracowanie własne]

Podjąłem decyzję ze wkładam detale do dwóch worków (dlatego do dwóch bo jakby jeden się rozszczelnił to mam jeszcze jeden worek dobry) i zalewam ciepłą wodą z kranu. Cały weekend o tym myślałem, jak zmieni się waga detali w poniedziałek rano 😊 no i przyszedł ten dzień. W poniedziałek rano w dniu 07.11.2022 o godzinie 07:30 kładę detale na wadze i tadaaaaaaaaaaaa waga wskazuje 76,260 [gr]. Przyrost wagi pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem wyniósł ponad 5% WOW. Od dnia 07.11.2022 do dnia 16.11.2022 detale leżały sobie w wodzie i tak sobie chłonęły wilgoć. Po tym czasie zakończyłem fazę leżakowania w wodzie i detale z powrotem pojawiły się na biurku w tym samych miejscu co wcześniej. I co się okazało? A no taka ciekawostka, że waga zaczęła spadać 😊 Co ciekawe, dźwięk detali zmienił się z początkowego metalicznego na taki głuchy jakby były wykonane z tworzywa PP. Doświadczenie zakończyłem w dniu 13.12.2022, bo stwierdziłem że już mi wystarczy tego ciągłego ważenia tych detali.

Powyżej wykres w jeszcze dłuższym przedziale czasowym ale z widocznym znacznym wzrostem wagi spowodowany zamknięciem detali w workach z wodą [opracowanie własne]

Poniżej znajduje się wykres, na którym zaznaczone są przyrosty wagi detali oraz procentowa zmiana pomiędzy pomiarami. Widać na wykresie, że po zanurzeniu detali w wodzie przyrost wagi jest nazwijmy to ogromny i procentowa zmiana wagi również. Widać też, że po wyciągnięciu detali z wody detale zaczęły „oddawać” wilgoć i to również widać na poniższym wykresie.

Powyżej wykres całości czasu w którym wykonywałem pomiary oraz wykres przyrostu procentowego wagi detali [opracowanie własne]

W międzyczasie dokonywałem porównań innych detali również z tworzywa PA6 lecz one trafiały bezpośrednio do worków z wodą. I tutaj przyrost wagi pojawiał się od razu, aby po około dwóch tygodniach dojść do różnicy około 9,5% pomiędzy dniem, kiedy pobrałem próbki a ostatnim dniem pomiarów.

Powyżej wykres z wagą detali które trafiły bezpośrednio do worków z wodą [opracowanie własne]

Tak więc jak sami widzicie waga wyrobów z PA6 zmienia się nawet w zależności jak długo leżą i w jakich warunkach. Raz waga rośnie a raz maleje. Oczywiście to są to różnice kilku części procenta, ale mimo wszystko minimalne zmiany wagi są widoczne.

Wniosek z tego wszystkiego jest taki, że waga detali z tworzywa PA zmienia się w zależności od tego w jakich warunkach przebywają. Widać to ładnie na przykładzie tego głównego wykresu z całego czasu, który na to poświęciłem. Tak więc uważajcie na wagi waszych wyrobów z PA i bądźcie świadomi tego, że czasami jest to istotne w kwestii wytrzymałości detali z PA.

Dzięki i pozdrawiam

MYP