Stoły wtryskarek i płyty form wtryskowych

Cześć,

dzisiejszym wpisem chciałem poruszyć bardzo ważną kwestię (zresztą każdy temat na wtryskowni jest ważny 🙂 ) a mianowicie temat czystości stołów wtryskarek oraz płyt form wtryskowych.

Temat niestety zaniedbywany na niektórych wtryskowniach dlatego chciałem to opisać.

Stoły wtryskarek powinny być w stanie idealnie płaskim, nie powinno być żadnych wgnieceń, wybrzuszeń oraz czystość stołów powinna być taka jak maszyna dostarczona zostaje przez producenta maszyn.

Powyżej przykładowe zdjęcie nowego stołu wtryskarki firmy KRAUSS&MAFFEI, źródło: opracowanie własne

Przy każdym demontażu formy wtryskowej należy bezwzględnie wyczyścić stół wtryskarki jak forma zostanie już zdemontowana. Chodzi o systematyczną dbałość o płaskość stołów oraz brak nagarów na płytach. Każdorazowy montaż formy również musi zostać potwierdzony wykonaniem uprzedniej kontroli czystości stołów wtryskarki oraz czystości płyt formy wtryskowej.

Jeśli osad na formie nie zostanie wyczyszczony, równoległość stołów nam się zmieni, niektóre kolumny wtryskarki zaczną bardziej się naprężać, czasami przy samym zamknięciu formy z układem kolanowym słychać specyficzne odgłosy które mają związek z brakiem równoległości stołu i mogą się   pojawić problemy procesowe w postaci zatarć powierzchni detalu podczas otwierania formy.

Zdjęcie powyżej ukazuje zabrudzone płyty mocujące formy wtryskowej, źródło: opracowanie własne

Nowa płyta magnetyczna wygląda tak jak na zdjęciu poniżej.

Powyżej zdjęcie nowej płyty magnetycznej, źródło: opracowanie własne
Powyżej zdjęcie brudnego stołu magnetycznego, źródło: opracowanie własne
Powyżej zdjęcie brudnej formy wtryskowej, źródło: opracowanie własne

Niestety ale od czystości stołów zależy również nasze bezpieczeństwo, jeśli pracujemy ze stołami magnetycznymi to takie wykwity korozji, nagarów mogą spowodować oderwanie formy wtryskowej od stołu. Oczywiście przy mocowaniu form na łapy również wymagana jest czystość powierzchni, tutaj nie ma różnicy. Stoły oraz forma powinny być czyste.

Czym czyścić? Można to wyczyścić włókninami ściernymi, można używać nawet suchego lodu, niekiedy konieczne jest użycie papieru ściernego a nawet szlifierki. Można też użyć środków chemicznych ale uwaga z tymi środkami przy czyszczeniu płyt magnetycznych – chodzi o czujniki od wykrywania obecności formy na stole magnetycznym. Najlepiej zapytać producenta płyt magnetycznych jakie środki polecają żeby nie narobić sobie później problemów.

Uszkodzenia stołów wtryskarek.

Niestety ale czasami widoczne są również i takie uszkodzenia spowodowane nieodpowiednim montażem łap w stołach wtryskarek. Najważniejsze jest to że jeśli już komuś przytrafi się taka sytuacja to żeby jak najszybciej zareagować i usunąć problem. Na zdjęciu poniżej widoczne jest wyciągnięcie gwintu spowodowane prawdopodobnie zbyt płytkim wkręceniem śruby do stołu.

Powyżej zdjęcie ukazujące uszkodzenie gwintu do mocowania łap, źródło: opracowanie własne

Istnieje pewna zasada (zdjęcie poniżej) jeśli chodzi o sposób wkręcania śrub do stołów wtryskarek i należy jej bezwzględnie przestrzegać. Zaniedbania mogą doprowadzić właśnie do takich uszkodzeń które pokazano powyżej.

Zasada minimalnej głębokości wkręcania śrub do stołu wtryskarki, źródło: opracowanie własne.

Wieloletnia praktyka pokazuje że jeżeli założymy minimalną głębokość wkręcania śrub jaka jest przyjęta na 1,5 średnicy śruby to i tak dochodzi do uszkodzeń. Spowodowane jest to że czasami ktoś wkręci niecałe 1,5 i dochodzi do uszkodzenia. Stosując zasadę że wkręcamy minimum 1,5x średnicę śruby minimalizujemy ryzyko takiego uszkodzenia. Oczywiście jest jeszcze jedna zasada, nie możemy wkręcić śruby do końca gwintu bo zablokujemy całkowicie śrubę w otworze i to też należy mieć na uwadze. Poniżej zdjęcia ukazujące zależności pomiędzy średnicą śruby a głębokością wkręcenia śruby w stół wtryskarki:

Powyżej wizualizacja głębokości wkręcenia śrub w stół wtryskarki, źródło: opracowanie własne

Mam nadzieję że tutaj jest to pokazane bardziej szczegółowo.

Należy być świadomym również że wszystko co wystaje poza obrys płyty formy spowoduje uszkodzenie stołu jeśli nie zostanie to wcześniej usunięte.

Powyżej zdjęcie ukazujące co dokładnie się odbiło na stole wtryskarki, źródło: opracowanie własne

Poniżej zdjęcie ukazujące uszkodzenie stołu wtryskarki spowodowane wystającymi elementami które wyszły poza obrys płyty mocującej formy wtryskowej. Takie elementy odbiły się na stole wtryskarki.

Widok uszkodzeń stołu wtryskarki po stronie stałej, źródło: opracowanie własne

Jak widać wiele zależy od odpowiedniego podejścia osób które pracują bezpośrednio przy zmianie form wtryskowych. Należy bezwzględnie dbać o czystość stołów wtryskarek oraz płyt mocujących formy wtryskowe. Tutaj chodzi również o nasze bezpieczeństwo co jest sprawą nadrzędną.

Mam nadzieję że wyjaśniłem trochę spraw związanych z tym tematem i czystość stołów oraz płyt nie będzie wyglądać jak na pokazanych zdjęciach.