Temperatura formy ma kluczowy wpływ na cały proces wtrysku. Jest wiele informacji odnośnie chłodzenia formy, termostatowania formy i jego wpływu na produkowane detale. Tym wpisem chciałem jednak pokazać co się zmienia jeśli dokonamy tylko zmiany ustawienia temperatury w termostatowaniu formy wtryskowej.
Poniżej przykład jak wzrasta siła zwarcia na wtryskarce z układem kolanowym jeśli zmieni się tylko temperaturę formy. Podany przykład wykonano na maszynie o maksymalnej sile zwarcia 800 ton.
Poniżej temperatura formy wynosi 20°C i siła zwarcia 521 ton
Poniżej temperatura formy wynosi 70°C i siła zwarcia 540 ton
Jak widać powyżej temperatura formy ma ogromne znaczenie nie tylko na wymiary detali ale również na wynikową siłę zwarcia na wtryskarce z układem kolanowym. W opisanym przypadku siła zwarcia nie została zwiększona manualnie. To forma „urosła” lub „spuchła” i dlatego nastąpił wzrost siły zwarcia. Oczywiście istnieje możliwość autoregulacji siły zwarcia na wtryskarce i w takim przypadku można użyć tej opcji. Wpis ten powstał oczywiście jako ciekawostka.
Na dużych maszynach i formach wtryskowych bardzo często dopiero po jakimś czasie forma stabilizuje się temperaturowo co wiąże się z koniecznością ustawienia wysokości formy na nowo bo pojawiają się alarmy „zabezpieczenia formy” na wtryskarce. Jest to zjawisko jak najbardziej normalne. Dlatego dopiero po jakimś czasie pojawiają się różnego rodzaju wady na detalach. Oczywiście wad może być wiele ale pomijając większość z nich jedno może pojawić się bardzo szybko. Chodzi o ewentualne przypalenia „efekt diesla” który jak wiadomo spowodowany jest w głównej mierze przez niedostateczne odpowietrzenie gniazda formującego formy wtryskowej.
Poniżej przedstawiono obrazowo jak zachowuje się forma na różnych temperaturach na układzie termostatowania:
Temperatura zadana 20°C
Temperatura zadana 70°C
Nałożenie na siebie tych dwóch ustawień:
Mam nadzieję że tym wpisem uświadomiłem Tobie jak wiele zależy od temperatury i jaki wpływ na siłę zwarcia ma temperatura formy.